image

YÜKSEK KALİTELİ KUMAŞLAR

Globalleşen dünyada şirketlerin fark edilebilmesi için kendine ayırt edici bir profil yaratması çok önemlidir. Şirket değerlerine ve kurumsal kimliğe uygun tasarım ve renklerle birleştirilen kurumsal kıyafetlerin yaratılması için M2S1 Ajans olarak titizlikle çalışıyor ve bu profilin oluşturulmasında büyük ölçüde katkıda bulunuyoruz.

KUMAŞ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Kumaş cinslerini tanımak ve birbirinden ayırt etmek için çeşitli deneyler yapılır.Kimyasal yollarla yapılan deneylerden başka,basit deneylerde kumaş cinslerini birbirinden ayırtedilebilir.
I.DENEY: Kumaşın bir kenarı avuç içine alınarak sıkılır.Kumaş hakiki yünlü ve tabiki ipekse buruşmaz.Pamuklu kumaşlar çabuk buruşur.Suni doumaların bazıları buruşur,bazıları daha az buruşur.
II. DENEY:Kumaştan bir iplik çekilir ve aleve tutularak yanışına dikkat edilir.Kumaş tabi yün ve ipekse,yavaş yavaş eriyormuş gibi yanar,geriye kömürümsü bir atık bırakır.Yün yanarken kıl ve boynuz kokusu verir.
Bitkisel dokuma maddeleri kolayca tutuşur,geriye kül bırakır.Yanarken kagıt kokusu verir.
Sentetik dokuma maddelerinden alınan iplik kıvrılarak yanar.Geriye kalan artıgın çok sert ve parlak oldugu görülür.Yanarken koku vermez.
III.DENEY: Tabi ve suni kumaşları ayırt edebilmek için kumaşın bir kenarı ıslatılarak yırtılmaya çalışılır.Tabii ipek kumaşlar yırtılmaz,suni olanlar ise hemen yırtılır.

comments powered by Disqus